Pozycja spada- co poszło nie tak?

Środowisko SEO zmienia się z dnia na dzień. Równie szybko może zmieniać się pozycja naszej strony w wyszukiwarce. Problem pojawia się wtedy, kiedy pozycja ta spada drastycznie. Każdy specjalista zastanawia się wtedy, co poszło nie tak i jak poinformować o tym Klienta.

Od czego zacząć?

Pierwszym krokiem każdego pozycjonera w przypadku spadku pozycji w wyszukiwarce powinna być wnikliwa analiza przeprowadzonych działań. Tylko dzięki temu będzie można dojść do przyczyn takiego spadku. Rozsądnie wyciągnięte wnioski mogą pomóc w szybkim powrocie na szczyt!

Podstawowe narzędzia

Każdy specjalista musi mieć zestaw narzędzi, dzięki którym bada efekty swojej pracy. Podstawą działania są statystyki, które należy systematycznie kontrolować. Każdy spadek lub wzrost w statystykach to powód do wnikliwej analizy. Wzrost działa na  naszą korzyść, jednak wszystkie spadki mogą zwiastować katastrofę. Statystyki mają jeszcze jedną ważną cechę. Dzięki nim dowiadujemy się, gdzie dokładnie popełniliśmy błąd lub w którym elemencie strona jest słabsza. Nasze następne działania będą skierowane właśnie tam.

W celu monitorowania swojej pracy możemy korzystać z gotowych narzędzi Google. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, na rynku dostępnych jest wiele programów rankingowych, które mogą skutecznie wesprzeć pracę pozycjonera.

A jeśli nic nie działa?

Zdarzają się sytuacje, w których trudno nam stwierdzić, co tak naprawdę poszło nie tak. Wydaje się, że wszystkie elementy statystyk wyglądają zadowalająco. W takiej sytuacji pozostają nam najprostsze sposoby i zdrowy rozsądek.

Ciekawym narzędziem może okazać się Rank Drop Quadrant

Dzięki niemu po ustaleniu ilości słów kluczowych i wagi spadku pozycji możemy określić w jakiej dokładnie sytuacji się znaleźliśmy. Od tego jak poważna jest sytuacja, będzie zależało jakie działania naprawcze podejmiemy.

rank drop quadrant

Źródło: mondovo.com, tłumaczenie własne

 

Spokój to sytuacja, w której pozycja niewielu słów kluczowych spadła, lecz nie dramatycznie. Takie sytuacje to właściwie codzienność pozycjonerów. Mogą być one spowodowane m.in. zmianami w  algorytmie Google. Nie jesteśmy w stanie im zapobiec, a pozycja powinna w niedługim czasie wrócić do normy. Takie niewielkie spadki pozycji mogą być także spowodowane pojawieniem się nowego konkurenta. Bądźcie czujni i poświęćcie czas na analizę konkurencji. Więcej o tym tutaj: http://www.freshseo.pl/jak-dobrze-wykonac-analize-konkurencji-seo/

Ostrzeżenie to sytuacja, kiedy pozycja wielu słów kluczowych nieznacznie spadła. Takie sytuacje także są stosunkowo częste. Mogą być spowodowane zmianą w algorytmie lub konkurencją. Warto przyjrzeć się także linkowaniu, czy czasem tam nie dzieje się nic niepożądanego. Dla pewności i własnego sumienia radzimy przeprowadzić audyt strony, który wykluczy inne nieprawidłowości.

O audycie napisaliśmy m.in. tutaj.

Niepokój pojawia się wtedy, kiedy pozycja niewielu słów kluczowych spada, ale dzieje się to w sposób drastyczny. Tutaj znów należy sprawdzić, czy to samo przydarzyło się konkurencji. Może to być spowodowane jakimiś istotnymi zmianami wprowadzanymi przez Google. Może od tego czasu to inna treść będzie wpływała znacząco na pozycję strony? Koniecznie sprawdźcie także linkowanie. Może utraciliście wartościowe linki?

Katastrofa  jest najgorszą z możliwych sytuacji. Pozycja wielu słów kluczowych nagle mocno spada. Pierwsze co należy zrobić to sprawdzić, czy na stronę nie został nałożony filtr, czyli kara od Google. Niezbędne będą też dane gromadzone przez Google Analytics. Jedno jest pewne – coś poszło wyjątkowo nie tak. Jeśli nie zrobisz nic, będzie jeszcze gorzej. W takiej sytuacji należy przeanalizować wszystkie swoje działania i wykluczać problemy jeden po drugim.

Koniecznie przeczytaj: czy istnieje zycie bez google analytics

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz