Znaczenie ikon na stronie internetowej

Coraz częściej na stronach internetowych pojawia się więcej grafik, infografik i prezentacji. Ikony stanowią oryginalny element identyfikacyjny marki, ale także pomagają w interpretowaniu różnych zakładek.

Najlepiej znaczenie ikon można przedstawić przyrównując je to pilota telewizyjnego. O ile prościej wybierać konkretne guziki z ikonami, które w szybki sposób nawiązują do funkcji klawisza. Gdybyśmy pod każdym guzikiem mieli umieszczać znaczenie funkcji byłoby to nie tylko nieestetyczne, ale także niepraktyczne.

Przyjemna różnorodność

Ogromną zaletą ikon na stronach internetowych jest ich różnorodność. Pomiędzy zbity blok tekstu czy strukturę strony wstawiamy elementy graficzne, które w prosty i przyjemny sposób nawigują nas po mapie strony. Dzięki temu treści są lepiej przyswajane, szybciej odnajdujemy potrzebne nam informacje, a strona wygląda na zadbaną i estetyczną.

Wielkie znaczenie

Jak w przypadku porównania z pilotem telewizyjnym, ikony ukrywają wiele konkretnych znaczeń. Dzięki jednemu obrazkowi odgadujemy funkcje i ukryte zagadnienia każdej zakładki. O ile prostsze wydaje się wypisanie kategorii usług w oparciu o charakterystyczne ikony, a nie monotonne opisy. Nawet niewielkich rozmiarów ikony są dla nas bardziej czytelnie niż obszerne wyjaśnienia.

Jak wybrać ikony na stronę internetową?

Po pierwsze, muszą być one czytelne. Grafika powinna bezpośrednio nawiązywać do nawigowanego obszaru strony. Użytkownicy naszej strony internetowej powinni w szybki sposób zrozumieć prezentowane ikony. Ważna jest także jednolitość stylu ikon. Powinny one być w podobnym stylu. Dzięki temu zachowamy identyfikację wizerunkową firmy. Pomoże w tym także jednolitość kolorystyczna.

Przy tej jednolitości kolorystycznej warto się zatrzymać nieco dłużej – choć warto postawić tutaj pytanie: czy ktokolwiek musi się jeszcze zastanawiać, dlaczego warto trzymać się istniejącej palety kolorów marki / logo? Chodzi o branding i przyjemną dla oczu wizualizację, harmonię i spójność.

Przypominamy: ikony odgrywają ogromną rolę w tożsamości marki i przekazywanych komunikatach. Jeśli uważasz, że kolory marki są zbyt jasne i zbyt słabe, aby mówić tak głośno, jak potrzebujesz ikon, sugeruję wybranie różnych odcieni istniejącej palety.

Jeśli obawiasz się, że ikony nie będą do końca czytelne – spróbuj zastosować etykiety. Będą one stanowiły krótkie, konkretne tematy danego działu. Dobrze rozmieszczone na stronie wpłyną pozytywnie na jej estetykę.

Ikony na stronach internetowych są coraz popularniejsze. W łatwy sposób nawigują użytkownika, w krótkiej formie tłumaczą kontekst i poprawiają wygląd strony. Warto poświęcić chwilę na dopracowanie ich, bo to wpłynie na jakość naszej strony.

Gdzie szukać darmowych ikon na stronę?

W dzisiejszych czasach nie jest trudno odszukać miejsca z darmowymi ikonami – sęk w tym, aby były to strony, na których przeszukiwanie warto poświęcić swój czas. Mamy kilka takich pewniaków:

Oczywiście w sieci jest ich o wiele więcej, niemniej jednak warto zacząć od listy powyżej, gdzie już można natknąć się na dość obfite zasoby i ich różnorodność.