Nawigacja przyjazna SEO

Pozycjonowanie polega na współdziałaniu wielu elementów strony. Jednym z nich jest odpowiednio przygotowana nawigacja. Pozwala ona sprawnie poruszać się po stronie, bezpośrednio przenosi nas do szukanych podstron i pomaga w czytaniu mapy strony. Dzięki dobrej nawigacji użytkownik dłużej pozostaje na stronie, nie jest zirytowany ciągłym szukaniem, a jego pobyt na stronie kończy się zakupem produktów lub usług. Jak powinna wyglądać nawigacja, która generuje zyski i wysoką pozycję w wyszukiwarce?

All in one

Jednym z rozwiązań jest umieszczenie na swojej stronie zakładki menu. Po jej wciśnięciu rozwijają się ikony poszczególnych podstron. Świetnym przykładem takiego menu jest to przygotowane przez Google. Po wciśnięciu menu wysuwają nam się takie zakładki jak poczta, dysk, wyszukiwarka, czy kalendarz. Dzięki temu w szybki sposób znajdziemy informacje, których poszukujemy. Zakładki możemy dowolnie modyfikować tak, aby odpowiadały naszym oczekiwaniom. Rozwijane menu to sposób na porządek i przejrzystą stronę przyjazną SEO.

Filtrowanie

Myśląc o nawigacji strony internetowej warto poszerzyć kąt patrzenia i skupić się na filtrowaniu konkretnych danych. Niemal na każdej stronie powinna znaleźć się zakładka szukaj. Warto, aby taka wyszukiwarka posiadała wiele filtrów, w zależności od naszej działalności.  Dzięki wpisywanym w niej frazom i odpowiednio ustawionym filtrom możemy szybko odnaleźć interesujące nas zakładki.

Linkowanie

Nawigacja prócz menu oraz filtrowania dotyczy także linkowania. Warto wśród treści na stronie umieszczać wewnętrzne linki. Pozwoli to użytkownikom na natychmiastowe przejście na interesujące go podstrony oraz znalezienie produktów czy usług opisywanych w artykułach. Dzięki takiemu nawigowaniu zakup klienta staje się jeszcze bardziej prawdopodobny.

Warto na sam koniec pamiętać, że nawigacja sama w sobie nie jest elementem, który bezpośrednio podlega pod pozycjonowanie. Jednak odpowiednio zaprojektowana może pośrednio wpływać na wysokość naszej strony w wynikach wyszukiwania. Proste i czytelne menu pozwoli na szybkie poruszanie się po podstronach. Dokładnie przygotowana wyszukiwarka, dzięki odpowiednim filtrom, pomoże w szybkim wyłanianiu trafnych informacji. Natomiast linkowanie wewnętrzne podkreśli przydatność wartościowych treści na stronie, pozwoli na bezpośrednie przechodzenie do produktów i usług oraz zwiększy prawdopodobieństwo dokonania zakupu. Sprawna nawigacja na stronie to zadowolony użytkownik, który w efekcie szybko stanie się stałym klientem.