Google- od czego się zaczęło?

Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was coś lekkiego – w sam raz do poczytania podczas świątecznego odpoczynku. Korzystamy z niej wiele razy dziennie, pracujemy w jej środowisku, jest po prostu naszą codzienności…Opowiemy Wam odrobinę o tym, jak powstała wyszukiwarka Google. Czy wiecie od czego to wszystko się zaczęło?
ZAŁOŻYCIELE

W 1995 roku na Uniwersytecie Stanforda spotkało się dwóch utalentowanych studentów: Larry Page i Sergey Brin. Larry przybył z Uniwersytetu Michigan, ponieważ chciał zmienić uczelnie. Sergey oprowadzał go po nowej szkole. Wspólnie założyli wyszukiwarkę BackRub, która działa na stronie uniwersytetu przez ponad rok. Algorytm stworzony przez dwóch studentów nazwany został PageRank. Nazwa wzięła się nie od angielskiej „strony”, ale właśnie od nazwiska twórcy!

NAZWA

Nazwa najpopularniejszej wyszukiwarki na świecie wzięła się oczywiście od pojęcia matematycznego. Pochodzi od słowa „googol”, czyli liczby, która składa się z jedynki i stu zer. Nic dziwnego, że wybrali akurat tę nazwę. Ambitni studenci podjęli się uporządkowania nieskończonej liczby informacji zamieszczonych w przestrzeni wirtualnej. Domenę Google.com zarejestrowano 15 września 1997 r.

CIEKAWOSTKI

Larry każdego miesiąca wypuszczał biuletyn informacyjny „Google Friends Newsletter”, który teraz funkcjonuje w blogach, Google + i innych aktualnościach.

W 1998 roku wybierając się na festiwal założyciele umieścili w logo sylwetkę Burning Mana, która jest oficjalnym początkiem obecnych doodle. W 2000 roku wyszukiwarka była dostępna w 10 językach. Obecnie udostępniana jest w aż 150 językach świata!

Nie znamy chyba osoby, która nie miałaby poczty internetowej na Gmailu! Powstała ona w 2004 roku – akurat w Prima Aprilis.

Czy ktoś wyobraża sobie dłuższy wyjazd poza miasto bez wcześniejszego zerknięcia na Google Maps? Zdecydowanie nie! Mapy zostały dołączone do wyszukiwarki w 2005 roku, a chwilę później dołączono do nich widoki satelitarne i wskazówki dojazdu.

2005 to także ważny rok dla wszystkich firm i pozycjonerów! Wtedy właśnie wprowadzono Google Analytics. Sama koncepcja oparta była na rozwiązaniu firmy Urchin.

Zaskakujące, jak bardzo Google zmieniło nasze codzienne życie…

Wszystkie informacje zaczerpnęliśmy z: http://www.google.com/about/company/history/#top.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz