Strona typu One Page- jak ją pozycjonować?

W sieci znajdziemy wiele modeli stron internetowych. Różni je układ treści, podstrony, sfera estetyczna oraz jej cel.  Każdy z tych elementów ma znaczenie pod kątem czytelności strony, jej przejrzystości, a także intuicyjności. Jednym z typów jest strona internetowa typu One Page. Jakie są jej zalety? W jaki sposób pozycjonować taką stronę? Zapraszamy do lektury.

One Page- czyli jaka?

Jest to witryna, którą budujemy jedynie na jednej stronie, bez dodatkowych podstron. W menu znajdziemy kolejne segmenty strony, które jednak nie otwierają się jako kolejne strony, ale przewijają jedną stronę na kolejne jej elementy. Jest to tak jakby strona główna, do której podoklejane są kolejne podstrony,  a które możemy przeglądać jedynie przewijając kursorem w dół bądź klikając w odpowiedni element menu.

One Page- dlaczego są popularne?

Coraz więcej marek decyduje się na założenie firmowej strony w postaci One Page. Motywowane jest to głównie faktem, że coraz częściej korzystamy z urządzeń mobilnych. Taka forma strony internetowej idealnie wpisuje się w ten trend, ułatwiając korzystanie ze strony i wyszukiwanie na niej informacji. Dzięki takiemu typowi strony możemy w szybki sposób przejrzeć wszystkie elementy.

One Page- dla kogo?

Strony typu One Page stworzone są przede wszystkim dla marek, dla których strona internetowa jest swoistą wizytówką firmy. Oznacza to, że znajdują się tam najważniejsze informacje kontaktowe, oferta, dostępne usługi, charakterystyka zespołu i krótkie poradniki. Jeśli na stronie umieszczamy wiele treści tworząc rozbudowaną sieć podstron- One Page może nie być typem dedykowanym naszej marce.

1

Jeśli uznaliśmy, że strona typu One Page będzie idealna dla nas, warto zastanowić się nad sposobami jej pozycjonowania. Niezwykle ważne jest linkowanie. Warto tworzyć odnośniki dla każdego segmentu naszej strony. Dzięki nim użytkownik zawsze będzie kierowany na stronę główną. Ważnym aspektem jest także strona estetyczna. Strona typu One Page musi być przejrzysta, czytelna, miła dla oka i praktyczna. Poruszanie się po niej powinno odbywać się w sposób intuicyjny. Także tematyka danej sekcji powinna być uporządkowana.  Postaw także na jakościowo dobre teksty. Na podstronach nie powinno się znajdować zbyt wiele treści, dlatego musimy się postarać o najwyższą jakość tej umieszczanej na stronie. Mniej treści równa się mniej słów kluczowych. Musimy poświęcić im więcej uwagi, aby były maksymalnie trafne.

Na sam koniec warto pamiętać o regularnym śledzeniu statystyk. Być może okaże się, że strona typu One Page nie sprawdza się w przypadku naszej branży. Musimy trzymać rękę na pulsie i stale optymalizować wszelkie aspekty strony.