Wyszukiwarki internetowe- jak działają?
Korzystając z naszych komputerów znaczną część czasu poświęcamy na szukanie materiałów do nauki i pracy, a także ofert rozrywkowych. Gdy mamy dużo czasu, wpisywanie różnych słów kluczowych może być dla nas pewną zabawą. Jeśli jednak potrzebujemy znaleźć bardzo precyzyjne informacje, które wykorzystamy później np. w pracy, zwykle pojawiają się schody. Jak odróżnić wartościową, przydatną treść od tej napisanej przez zwykłego laika? Po pierwsze poznaj wyszukiwarkę! Dzisiejszy artykuł znacznie Ci w tym pomoże.
Jak to się dzieje, że wpisując określoną frazę w wyszukiwarkę wyniki są bardzo precyzyjne, ale też różnorodne? Na jakiej podstawie wyniki pokazują właśnie te strony? Dzieje się tak ze względu na dopracowaną bazę danych. Aby taką bazę stworzyć potrzebny był program, który przeanalizuje treści stron oraz odpowiednio je zindeksuje.
Indeks – wykaz tytułów stron wraz ze słowa kluczowymi
Niezbędny w całym procesie jest program umożliwiający wyszukiwanie stron w odpowiedzi na wpisane przez nas słowa kluczowe. Im więcej słów wpiszemy tym wyniki stron będą bardziej precyzyjne. Dla przykładu wpisując rower damski otrzymamy wiele stron producentów oraz stron z ogłoszeniami. Wpisując miejski rower damski Wrocław będziemy mogli szybko znaleźć modny rower w naszej okolicy nie tracąc czasu na przeglądanie wyników wyszukiwania dla innych miast.
Internet pełen jest informacji. Jak wyszukiwać je skutecznie? Przyda się do tego kilka poniższych wskazówek:
- używaj konkretnych zwrotów
- stosuj polskie znaki
- zapoznaj się z operatorami Google (http://www.freshseo.pl/operatory-wyszukiwania-google-czyli-jak-znalezc-to-czego-szukamy/)
- pamiętaj o geolokalizacji
- korzystaj z podpowiedzi wyszukiwarki
Skoro w kontekście powyższych punktów do tablicy została wywołana geolokalizacja – warto wspomnieć o niej coś więcej w odniesieniu do właśnie wyszukiwania w Google. Już dawno minęło czasy, gdy internauta musiał sam troszczyć się o to, by jego zapytania o charakterze lokalnym na pewno uzyskały odpowiedzi zgodne z jego potrzebami. Wyszukiwarka Google to dynamiczny i ciągle rozwijający się twór i dzisiaj z pomocą adresu IP sama układa wyniki wyszukiwania dokładnie w ten sposób, by odpowiedzi były dopasowane do konkretnego obszaru.
Trochę pozycjonowania = dużo łatwiejsze wyszukiwanie
Bardzo przydatną wskazówką pozwalającą skuteczniej wyszukiwać informacje jest podstawowa znajomość pozycjonowania, w tym przede wszystkim słów kluczowych. Przyda się ona nie tylko do wyszukiwania, ale także do promocji Twojej firmy. Dobre pozycjonowanie sprawi, że strona firmowa będzie pojawiała się wyżej w wynikach wyszukiwania.
Jakie elementy pozwalają to osiągnąć?
- wartościowa treść
- dobrze rozmieszczone słowa kluczowe
- regularne zamieszczanie aktualności
- powiązanie z mediami społecznościowymi
- naturalność w działaniach pozycjonerskich
Skoro już mowa o podstawowej wiedzy pozycjonerskiej i słowach kluczowych, nie sposób nie wspomnieć o tym, jak bardzo frazy z długim ogonem (long tail) ułatwiają życie przeciętnemu użytkownikowi Internetu. Im bardziej szczegółowo użyte – tym większe szanse na precyzyjną odpowiedź zwrotną w Google i na tym właśnie w głównej mierze polega ich wyjątkowość, która przekłada się na ułatwienie wyszukiwania.
Długie słowa kluczowe to dłuższe i bardziej szczegółowe frazy kluczowe, których Internauci zwykle używają, gdy znajdują się bliżej aktu zakupu lub korzystając z wyszukiwania głosowego. Mogą być niezwykle cenne, jeśli wiesz, jak z nich korzystać, by szybciej znaleźć dokładnie to, czego w danym momencie potrzebujesz. Lepiej dopasowane wyniki wyszukiwania powinny Cię usatysfakcjonować.
Organiczne wyniki wyszukiwania vs reklamy
Nawet wtedy, gdy przyswoisz sobie wszystkie powyższe zasady wyszukiwania jest jedna kwestia, która i tak może Ci je utrudnić, jeśli nie uzbroisz się w odpowiednią wiedzę, a mianowicie: płatne reklamy. Wraz z wprowadzanymi do Google zmianami pojawiają się ich różne formy, niemniej jednak efekt dla Ciebie jako poszukującego konkretnych treści Internauty jest taki sam: mogą strasznie irytować.
Najlepszym więc sposobem jest zrozumienie różnic między organicznymi wynikami wyszukiwania,a tymi sponsorowanymi – co pozwoli na ich umiejętne ignorowanie. Oczywiście łatwe to nie jest – gdyż Google Ads często to złudzenia przypominają organiczne wyniki. Główna różnica, która nam pomoże w ostatecznej decyzji, w jaki link kliknąć polega na dyskretnym napisie w kolorze czarnym, o jakże wiele mówiącej treści – a napis ten brzmi „reklama”.
Wszystkie powyższe wskazówki są niezwykle cenne, gdyż po ich przyswojeniu można nie tylko znacznie sobie ułatwić życie podczas codziennego korzystania z wyszukiwarki internetowej, ale też zaoszczędzić sporo czasu i nerwów, który być może do tej pory marnowało się na bezowocne poszukiwania potrzebnych treści.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!