WordPress a SEO- poradnik dla początkujących

Internet jest jak worek bez dna. Codziennie trafiają do niego miliony nowych informacji i artykułów. Możemy także obserwować, że jak grzyby po deszczu pojawiają się w sieci nowe strony internetowe i blogi tematyczne. Podstawą dobrze funkcjonującej strony jest jej jakość.

Większość internautów na co dzień korzysta z WordPressa. To niewątpliwie jedno z prostszych i bardziej funkcjonalnych narzędzi każdego autora. Aby nasza treść była naprawdę dobra, a strona nie zgubiła się w gąszczu innych, potrzebne są dwa składniki. Pierwszym jest wartościowa treść, a drugim skuteczne SEO. Jak te dwa składniki połączyć? Najskuteczniejsza droga to skorzystanie z wtyczki Yoast SEO. Do dzieła!

TREŚĆ+SEO=SUKCES

Przed rozpoczęciem pisania treści wyznacz sobie podstawowe słowa kluczowe. Dzięki nim nie będziesz odchodzić od tematu zbyt daleko. Skorzystaj z licznych wariantów jednej frazy i narzędzi do analizy słów kluczowych.

Po zainstalowaniu wtyczki rozpocznij od frazy kluczowej. Powinna ona wystąpić w tekście tylko raz. Od razu przeprowadzana jest analiza treści, która pokazuje nam kolorowe kropki. Zielone oznaczają poprawność, a czerwone sugerują wprowadzenie pewnych zmian.

Kolejnym etapem jest wpisanie meta opisu, tytułów oraz optymalizacja adresu URL. W przypadku opisu analizator treści wskaże nam, czy jest wystarczająco dobry za pomocą kolorowego paska. Tytuły najlepiej umieszczać pod tytułem wpisu kokpitu. Dzięki temu tytuł będzie widoczny w wyszukiwarce pod kątem SEO oraz jako tytuł artykułu. Na koniec pamiętaj o adresie URL, który powinien być czytelny i przystępny dla czytelnika. W każdym z tych elementów kluczowa jest liczba znaków, dlatego warto odpowiednio wcześniej przemyśleć różne opcje.

Najważniejsza jest jednak sama treść. Pamiętaj, że mimo słów kluczowych, powinna wyglądać jak najbardziej naturalnie. Warto wykorzystać swoje kreatywne pokłady myślenia tak, aby tekst był ciekawy i zaskakujący, ale także merytoryczny.

Yoast SEO – czego jeszcze możesz od tej wtyczki oczekiwać?

Yoast SEO mówiąc najogólniej pomaga zoptymalizować witrynę pod kątem wyszukiwarki, a dzięki funkcji analizy treści pomaga zrozumieć kwestie takie jak:

  • przejrzystość tekstu,
  • gęstość słów kluczowych,
  • odpowiedni tytuł, opis meta, słowa kluczowe,
  • wiele więcej.

Dzięki Yoast SEO będziesz mieć jedną z najlepszych broni SEO w swoim arsenale. Przyczyniają do tego również jej mniej znane, a równie istotne funkcje – którym również należy się kilka zdań wyjaśnienia.

Jedną z nich konfiguracja mapy strony XML. Mówiąc dokładniej, wtyczka Yoast SEO generuje mapę witryny i właściwie jest to kluczowa funkcja tej wtyczki, dzięki której pomaga wyszukiwarkom znajdować i indeksować strony. Indeks map witryn zawiera łącza do różnych map podstron dla postów, stron, autorów, kategorii, tagów i innych taksonomii, a w Yoast SEO możesz dostosować indeks map witryn i wybrać to, co chcesz w nim wyświetlać. Jeśli nie masz pewności, co powinno się znaleźć w mapie witryny, warto pogłębić swoją wiedzę na ten temat, bądź oddać to zadanie profesjonalistom.

Kolejną funkcją Yoast, o której dobrze jest mieć pojęcie okazuje się definiowanie zaawansowanych opcji meta. Warto też zauważyć, że gdy pracujesz nad postem, stroną lub taksonomią w WordPress, meta box Yoast SEO znajduje się tuż pod blokiem edycji treści. Podobnie – możliwość blokowania indeksacji niektórych stron (archiwa, strony użytkowe) z pomocą tej wtyczki również ma znaczenie.

Większość osób mających do czynienia z pluginem Yoast jednak najbardziej ceni sobie go za to, że na bieżąco podpowiada im jak prezentuje się opracowywana strona, uwzględniając różne czynniki. Może zasugerować dodanie większej ilości treści, słów, a nawet wskazać, że dany content obejmuje zbyt duże zagęszczenie słów kluczowych. Możliwości oceny treści przez wtyczkę Yoast jest o wiele więcej, dlatego najlepiej zapoznać się z nimi poprzez praktycznie sprawdzanie ich w trakcie tworzenia treści. Takie podpowiadanie okazuje się naprawdę niezwykle pomocne.

Bardzo dużą zaletą omawianej wtyczki jest fakt, że nawet początkujący będą potrafili z niej skorzystać! Dzięki kolorowym oznaczeniom oraz licznym wskazówkom użytkownik od razu wie, co w jego stronie i treści wymaga jeszcze poprawek.

Pamiętajcie jednak, że ślepe wykonywanie poleceń nie zawsze się sprawdza. Najważniejsze jest to, aby tekst był przydatny i przejrzysty dla czytelnika. Zawsze stawiajcie to sobie na pierwszym miejscu. Następnie w naturalny sposób starajcie się wprowadzić SEO w życie strony.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz