Projektowanie strony- który projekt wybrać?

Strona internetowa jest wizytówką każdej firmy. Dziś nie wyobrażamy sobie, aby jakakolwiek firma mogła bez niej funkcjonować. Rutyną dla każdego współczesnego człowieka jest przejście na stronę internetową producenta zaraz po tym, jak odnajdziemy podstawowe informacje o nim w wyszukiwarce.

Pierwsze wrażenie jakie zrobi strona na odwiedzającym jest decydujące. Jeśli strona mu się spodoba, na pewno zostanie i poszuka potrzebnych mu informacji. Jeśli jednak w tej pierwszej chwili coś negatywnego rzuci mu się w oczy, nie będzie się on wahał przed naciśnięciem krzyżyka.

Projektowanie stron przebiega w wielu wariantach, stylach i technikach. Do najpopularniejszych w tym okresie zalicza się responsive web design oraz flat design. Opowiemy o nich dziś w kilku słowach.

Responsive Web Design
Jest to technika projektowania strony ze szczególnym uwzględnieniem jej odczytu mobilnego. Dzięki temu strona wyświetla się prawidłowo na standardowych ekranach laptopów i doskonale dopasowuje się do smartphonów, tabletów i innych urządzeń mobilnych. O technice tej mówiono po raz pierwszy w 2010 roku.

Jej podstawą jest czytelna prezentacja najważniejszych informacji ze strony wyjściowej. Ważne jest więc zhierarchizowanie danych po to, aby wyodrębnić te podstawowe, które przydadzą się użytkownikom urządzeń mobilnych. Wszystkie urządzenia są obecnie obsługiwane tylko dotykowo, a to także ma swoje znaczenie w prezentacji treści. W związku z tym menu musi być duże i bardzo przejrzyste. Należy pamiętać, że nasze palce nie są tak precyzyjne jak kursor myszki.

W technice responsive web design ważne jest, aby rozpoczynać od tego, co mniejsze. Oznacza to, że najpierw konstruujemy informacje na stronę mobilną i dopiero wtedy rozszerzamy ją do pełnej wersji. Łatwiej na początku wyodrębnić najważniejsze kategorie niż później z którejś rezygnować. Jeśli zaczniemy od standardowej wersji strony, będzie nam się wydawało, że wszystko jest ważne i z niczego nie możemy zrezygnować.

Flat Web Design
Jest to druga z najpopularniejszych technik stosowanych w projektowaniu stron internetowych. Określana jest jako minimalistyczna. Chodzi w niej o to, aby prezentowane treści były jak najbardziej czytelne, przejrzyste, bez zbędnych ozdobników. Kolory na stronie są stonowane, a wszystkie odwołania skoordynowane są do prostych figur geometrycznych. Ograniczenie pewnych udziwnień na stronie gwarantuje przyspieszenie strony oraz bezproblemowe przejście na wersję mobilną. Dodatkowo, ułatwia znalezienie najpotrzebniejszych informacji w jasny i prosty sposób. Technika ta jest ceniona obecnie również przez jej walory estetyczne. Coraz częściej projektanci uciekają się do prostoty, ponieważ wszelkie niepotrzebne ozdobniki odstraszają klienta.

Połączenie tych dwóch technik sprawia, że strona prezentuje się profesjonalnie, estetycznie, przejrzyście i funkcjonalnie. Nie zapomnijcie o tych czterech czynnikach, kiedy będzie tworzyć własną stronę. Jeśli potrzebujecie pomocy- ekipa FreshSeo chętnie pomoże.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz