Jak prawidłowo mierzyć szybkość strony www. Przegląd skutecznych i bezpłatnych narzędzi
Szybkość strony to jeden z najważniejszych czynników wpływających na jej pozycję w wynikach wyszukiwania Google oraz decydujących o jej odbiorze przez użytkownika. Jakich narzędzi użyć, aby prawidłowo zmierzyć szybkość strony internetowej bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów?
Dlaczego szybkość ładowania strony jest ważna?
Szybkość (zwana też prędkością) witryny, o czym wspomniano już we wstępie, jest jednym z najważniejszych czynników w algorytmie pozycjonowania Google. Szybko ładujące się strony najprawdopodobniej będą znajdować się wyżej w wynikach wyszukiwania, a w konsekwencji przyciągać więcej odwiedzających.
Ważnym aspektem jest również chęć użytkowników Internetu do szybkiego uzyskania poszukiwanych informacji i brak cierpliwości w tej materii. Jeżeli wczytywanie się strony jest szybkie i bezproblemowe to użytkownicy chętniej będą z niej korzystać: przeglądać, czytać, czy kupować oferowane za jej pośrednictwem produkty.
Należy mieć na uwadze, że w obecnych czasach większość użytkowników przegląda strony na urządzeniach mobilnych i to głównie z myślą o nich należy strony optymalizować.
Jak szybko powinna ładować się strona internetowa?
Odpowiedź, może być tylko jedna: jak najszybciej!. Chociaż zalecenia są takie, aby ładowanie strony nie trwało dłużej niż dwie sekundy to w tej kwestii nie sposób przesadzić. W odczuciu użytkownika strona zawsze może ładować się zbyt wolno, ale nigdy zbyt szybko. W ocenie aktualnego czasu ładowania się strony oraz do ustalenia kierunków optymalizacji wykorzystać można liczne, ogólnodostępne i w większości bezpłatne narzędzia. Kilka najpopularniejszych narzędzi omówionych zostało poniżej.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze narzędzia do mierzenia szybkości witryny?
Wyniki pomiarów szybkości witryny służą do opracowania działań wpływających na optymalizację jej działania. Wykonując te pomiary warto zwrócić uwagę na następujące, mające wpływ na poprawną realizację pomiaru, aspekty:
- należy wybrać jedno lub dwa narzędzia pomiarowe – nie powinno się porównywać wyników z kilku różnych narzędzi naraz, ponieważ każde z nich posiada własny zestaw i system zbierania danych. Wyniki testów porównujemy więc tylko w ramach jednego narzędzia.
- na bieżąco badaj efekty modyfikacji – pomiary należy wykonywać przed każdą optymalizacją i po niej, porównując wyniki.
- należy wykonać kilka testów pod rząd i uśrednić ich wyniki. Niektóre narzędzia same wykonują takie serie testów uśredniając ich wyniki.
- pomiaru nie należy ograniczać do strony głównej, testom należy poddać również wszystkie podstrony.
- warto rozważyć stałe monitorowanie wyników, aby nie przeoczyć potencjalnie negatywnego wpływu wprowadzanych modyfikacji.
Bezpłatne narzędzia do testowania i monitorowania szybkości stron internetowych
W sieci funkcjonuje bardzo dużo darmowych narzędzi, które zmierzą szybkość strony oraz wskażą jakie jej elementy należałoby zoptymalizować, aby wczytywała się ona zdecydowanie szybciej. Poniżej lista kilku najpopularniejszych bezpłatnych narzędzi umożliwiających test szybkości strony.
Google PageSpeed Insights
https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/
Pierwsze spośród dwóch darmowych narzędzi udostępnionych przez Google. Bada ono szybkość zarówno aplikacji mobilnych, jak i desktopowych. Analizuje witryny w celu znalezienia wszystkich błędów, które wpływają na szybkość ładowania strony. Daje sugestie i wskazówki, w jaki sposób optymalizować stronę. Narzędzie prezentuje wyniki przedstawiane w skali 0-100. Im wyższy wynik tym lepiej, a wynik na poziomie 85 punktów oznacza bardzo dobry rezultat.
Mobile Website Speed Testing Tool
https://www.thinkwithgoogle.com/intl/en-cee/feature/testmysite/
Kolejne narzędzie, które zostało udostępnione przez Google do testowania szybkości ładowania strony. Narzędzie łączy funkcje narzędzi: Page Speed Insights oraz Mobile Friendly Test Tool, a z jego pomocą możemy sprawdzić nie tylko jak szybko ładuje się nasza strona, ale również czy nasz serwis jest przystosowany na urządzenia mobilne.
Pingdom Website Speed Test
https://tools.pingdom.com/
Test opracowany przez wiodącą firmę na rynku usług monitorowania stron internetowych – Pingdom. Aplikacja jest nie tylko darmowa, ale również bardzo łatwa w użyciu w porównaniu z innymi narzędziami do testowania prędkości. Oprócz funkcji sprawdzania prędkości ładowania strony, posiada funkcję wyświetlania i zapisywania do pliku wszystkich informacji, które zostały przesłane z serwera strony internetowej jako odpowiedź na zapytanie. W wersji darmowej narzędzia możemy dokonać wyboru jednej z czterech lokalizacji na świecie, z której ma zastać zainicjowany ruch do testowanej strony.
Yahoo’s YSlow
http://yslow.org/
Wtyczka, która skanuje składniki strony i bada na tej podstawie prędkość ładowania strony, prezentując wyniki na grafikach i wykresach. Narzędzie to funkcjonuje w formie wtyczki, której można używać w przeglądarkach Firefox, Chrom, Opera oraz Safari. Wtyczka pokazuje ilość danych jaka pobierana jest podczas ładowania strony, wskazuje problemy oraz podpowiada jak je naprawić.
GTmetrix
https://gtmetrix.com/
Narzędzie, którego cechą charakterystyczną jest łączenie wyników z różnych źródeł – między innymi z Google PageSpeed oraz YSlow (silnik oryginalnie stworzony przez Yahoo). Dzięki temu połączeniu GTmetrix oferuje możliwości badania szybkości strony zarówno z perspektywy Google, jak i Yahoo!. Narzędzie oferuje wersję bezpłatną wystarczającą do przetestowania jednej strony. Dużo bogatsza wersja płatna posiada ciekawe funkcje, np. nagranie video z wczytywania się strony.
DareBoost
https://www.dareboost.com/en
Zaawansowane narzędzie do testowania prędkości strony, ale też monitorowania wydajności sieci oraz pełnej analizy witryny pod względem szybkości, SEO i bezpieczeństwa. Darmowa wersja pozwala na 5 testów w miesiącu, co powinno w zupełności wystarczyć do optymalizacji jednej strony. Ciekawą funkcją narzędzia jest sprawdzanie i wyświetlanie technologii użytych na testowanej stronie.
Chrome DevTools
https://developers.google.com/web/tools/chrome-devtools
Standardowe rozszerzenie w Google Chrome. Jest to narzędzie bardzo łatwo dostępne, w pełni darmowe, szybkie i wydajne. Służy ono do audytowania wydajności strony internetowej. Podaje informacje o elementach strony które wymagają poprawy, jak również wskazuje te linijki kodu CSS, które mają negatywny wpływ na wydajność.
Szybkość ładowania witryny ma duży wpływ na odbiór jej przez użytkownika oraz na pozycje w wynikach wyszukiwania Google. Z tych dwóch powodów warto zadbać o to, by strona była jak najbardziej zoptymalizowana oraz szybka. Narzędzia do mierzenia i monitorowania szybkości stron dostarczają bardzo konkretnych informacji, pozwalających ustalić, co jeszcze i w jaki sposób można poprawić na stronie, żeby wczytywała się szybciej. Narzędzi tych jest bardzo wiele. Jedne z nich są bardziej zaawansowane, inne z kolei mają bardzo prosty i przyjazny interfejs. Każdy użytkownik może dobrać narzędzia do swoich potrzeb i umiejętności. Czas poświęcony na prace nad optymalizacją strony z pewnością przełoży się na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, wzrost ruchu i w końcu większe zaangażowanie użytkowników i lepszą konwersję.