Google Analytics- poradnik dla początkujących

W swojej codziennej pracy korzystamy z różnorodnych narzędzi. Absolutną podstawą jest natomiast Google Analytics, który zbiera dla nas różnorodne informacje, które następnie możemy wykorzystać. W dzisiejszym artykule przedstawimy wygląd panelu oraz informacje, które możemy z niego wyczytać. Przyjrzymy się również korzyścią, jakie daje korzystanie z tego słynnego narzędzia.

Google Analytics – na dobry początek

Na starcie powinniśmy dowiedzieć się jak Google Analytics dodać do naszej strony. To absolutna podstawa. Aby to się udało musimy dodać kod śledzący do kodu naszej strony internetowej. Kod ten możemy wygenerować dzięki utworzeniu nowego konta. Po odpowiednim wypełnieniu wszystkich pól pobieramy identyfikator usługi. Jeśli nie jesteśmy pewni w jakim miejscu wprowadzić kod- skorzystajcie z pomocy osoby, która tworzyła waszą stronę internetową. Nie ma nic złego w proszeniu o pomoc. Po zainstalowaniu kodu musimy odczekać pewien czas, aby Google Analytics mogło zebrać odpowiednią liczbę danych o naszej stronie.

Panel podstawowy w GA – jak z niego korzystać?

Kiedy wszystko jest już gotowe możemy przejść do objaśnienia zagadnień w podstawowym panelu Google Analytics.

-SESJE, czyli liczba osób odwiedzających naszą stronę w konkretnym okresie. Dzięki temu poznamy rzeczywisty ruch na stronie, który jest podstawą dobrze funkcjonującej marki.

-LICZBA UŻYTKOWNIKÓW- liczba ta wskazuje unikalne wejście na stronę, czyli wejście z unikalnej przeglądarki.

-ODSŁONY, czyli liczba sesji wygenerowanych przez użytkowników.

-STRONY, co wskazuje nam na średnią liczbę stron przeglądanych przez użytkowników podczas jednorazowej sesji. Pokazuje nam, jak długo użytkownik był na naszej stronie oraz czy zaangażował się w prezentowane treści. Ponadto program wskaże nam średni czas pojedynczej sesji.

Google Analytics – możliwości i dodatkowe funkcje

Jedną z najbardziej istotnych dla każdego e-biznesu możliwości, które wynikają z użytkowania GA jest śledzenie tzw. ścieżek konwersji. Google Analitycs pokazuje nam nie tylko popularne ścieżki odsyłaczy, ale też liczbę interakcji użytkownika z każdym kanałem (lub punktem kontaktowym) które mają miejsce przed oczekiwaną konwersją w Twojej witrynie. Jest to przydatny raport, który daje użytkownikom wgląd w dane, dzięki którym można skutecznie promować swoją ofertę na różnych kanałach.

Dane, o których mowa to:

  • ścieżka konwersji firmy,
  • zachowanie związane z konwersją.

Inną przydatną funkcją związaną z GA jest śledzenie statystyk geolokalizacyjnych. Ważne do zapamiętania jest jednak to, że aby z tego skorzystać nie wystarczy tylko zarejestrować się w Google Analytics. Musisz także wziąć kod przypisany do Twojej konkretnej nieruchomości (witryny) i wstawić go do kodu swojej witryny. Powinien znajdować się na każdej stronie witryny lub przynajmniej na każdej stronie, którą chcesz śledzić.

Traktuj kod jako flagę dla Google – informuje wyszukiwarkę o tym:

  • gdzie szukać,
  • jakie informacje śledzić.

Warto również w kontekście Google Analytics wspomnieć o możliwości śledzenia ruchu w czasie rzeczywistym.

GA – o czym pamiętać podczas analizy raportów i danych?

Interpretacja danych dostępnych poprzez Google Analytics może być różna w zależności od naszej branży. Nie istnieje jedna instrukcja na ich odczytywanie. Aby odpowiednio interpretować wyniki musisz określić kilka podstawowych składników. Należą do nich cele, do jakich prowadzić ma strona, wyznaczanie dróg, którymi użytkownik ma osiągnąć te cele, jasne sprecyzowanie grupy docelowej oraz kanały, jakimi do nich dotrzeć.

Rozpoczynając swoją przygodę ze stroną internetową bądź sklepem internetowym warto mieć na uwadze cele, które stawiamy przed odbiorcą. Cele te warto w późniejszym czasie określić w konwersjach, a dzięki odpowiednim wskaźnikom kontrolować na jakim etapie pojawiają się problemy między odwiedzeniem strony przez użytkownika, a celem jaki powinien być spełniony. Dzięki temu rozjaśnimy naszą sytuację, a nasze działania będą skuteczniejsze.

Google Analytics – dlaczego warto poświęcić na to czas?

Mówiąc najprościej, do czego może się przydać w pierwszej linii GA i dlaczego warto: Google Analytics pozwala zobaczyć, ile osób odwiedziło Twoją witrynę, ale w końcu ją odrzuciło, co oznacza, że nie znaleźli tego, czego szukali. To narzędzie pokaże, które podstrony mają wysoki współczynnik odrzuceń, a które przekraczają oczekiwania.

Daje to możliwość zmiany kilku rzeczy np.:

  • optymalizacja mobilna.
  • wygląd,
  • długość treści,
  • użyteczność

Wszystko to działa w celu zwiększenia liczby konwersji i zdobycia powracających klientów. Na przykład treść może nie być wystarczająco interesująca i może być konieczne sprawdzenie internetowych instrukcji pisania, aby była idealna i zachęcająca dla potencjalnego klienta.

Innym (z wielu) koronnym argumentem za tym, dlaczego warto na GA poświęcić swój czas jest możliwość dowiedzenia się, skąd pochodzą Twoi użytkownicy. Lokalizacja geograficzna jest bardzo ważna w prowadzeniu działalności gospodarczej i to są dokładnie te informacje, które dostarcza Google Analytics. Znajomość lokalizacji użytkowników pomaga:

  • projektować określone kampanie marketingowe,
  • wyznaczać cele dla tego obszaru.

Google Analytics to doskonałe narzędzie dla każdej firmy. Jeśli wiesz, jak prawidłowo z niego korzystać, może dostarczyć wielu przydatnych informacji na temat ulepszania witryny, ofert i nadążania za konkurencją. Nie patrz tylko na ładne wykresy, naucz się ich używać, aby zyskać przewagę i więcej uwagi i konwersji. Korzyści, które z tego wynikną mogą przekroczyć Twoje oczekiwania!