3 etapy promowania sklepu internetowego

Promowanie sklepu internetowego nie jest prostym zadaniem. Wciąż wiele osób uważa ten proces za niepotrzebny. W natłoku informacji i różnorodności biznesowej musimy jednak wyróżnić się na tle konkurencji. Promocja naszego sklepu powinna być więc naszym kluczowym zadaniem, a osiągnięcie wysokiej pozycji w wyszukiwarce- najwyższym celem.

Promować sklep internetowy możemy na wiele sposobów. Na samym początku musimy się jednak zastanowić nad podstawowymi kwestiami. Pierwszym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać to, czy naprawdę chcemy promować naszą witrynę. Bez motywacji, cierpliwości i wytrwałości nie będziemy mogli zaobserwować wyraźnych wyników.

Ponadto, warto się zastanowić nad samą marką. Jeśli szata graficzna naszej strony nie jest zachęcająca, na stronie jest wiele błędów, a wyszukiwarka skomplikowana-nie uratują tego nawet najniższe ceny. Dlatego warto patrzeć na sklep internetowy całościowo – nie tylko na ceny czy jakość produktów, ale także sposób serwowania tego Klientowi.

Warto także na początku pamiętać o tym, że pozycjonowanie i optymalizacja strony to proces długotrwały. Efektów nie zobaczymy po tygodniu, a nawet po miesiącu, dlatego podejmując współpracę z pozycjonerem musimy nastawić się na to, że aby zobaczyć efekty będziemy musieli na nie poczekać.

Przechodząc do sedna tematu, jeśli jesteśmy zdecydowani promować nasz sklep internetowy najlepiej przeprowadzić to w trzech podstawowych etapach:

  1. audyt
  2. optymalizacja
  3. pozycjonowanie

Audyt

Tutaj skupiamy się głównie na technicznej stronie naszej witryny. Sprawdzamy czy różne parametry strony odpowiadają zaleceniom Google. Dzięki temu etapowi wyłapujemy także wszystkie nieścisłości, które będą poprawiane na etapie optymalizacji oraz pozycjonowania. Celem audytu strony internetowy jest znalezienie jej mocnych i słabych stron, jak też określenie nad czym trzeba jeszcze popracować lub co udoskonalić.

Optymalizacja

Ten etap promowania sklepu internetowego to często żmudna i trudna praca. Skupiamy się tutaj głównie na udoskonalaniu kodu naszej strony. Patrzymy także na jej wygląd zewnętrzny, czyli kategorie, podkategorie, wyszukiwarkę czy szatę graficzną. Na tym etapie często także odświeżamy estetykę strony. Nowa szata graficzna i proste rozmieszczenie kategorii to idealna podstawa do tego, aby zyskać więcej klientów.

Pozycjonowanie

Ostatni etap ma na celu takie wypromowanie naszej strony internetowej, aby znalazła się ona na szczycie wyszukiwania Google. Tutaj zadaniem pozycjonera jest przede wszystkim linkowanie i określenie słów kluczowym. Na tym etapie mocno podkreślamy także rolę unikatowych treści. Tworzenie nowych, wartościowych artykułów, oryginalnych opisów produktów oraz kategorii to podstawa współczesnego pozycjonowania. W sieci pojawia się coraz więcej sklepów internetowych, dlatego tworzone treści powinny najbardziej oddziaływać na klientów. Warto prowadzić także firmowego bloga, na którym umieszczalibyśmy poradniki, odpowiedzi na pytania czy ciekawostki z branży. Dzięki temu nie tylko zainteresujemy odbiorców, ale także w naturalny sposób sprawimy, że pozycja naszej strony w wyszukiwarce wzrośnie.

Audyt, optymalizacja, pozycjonowanie – dlaczego warto poświęcić swój czas i środki?

Choć wydawać by się mogło, że w dzisiejszych czasach nie ma już przedsiębiorcy, który wątpiłby w zasadność tych działań względem posiadanej strony, jak i całego biznesu – okazuje się, że nie zawsze tak jest. Jeśli po przeczytaniu tego artykułu – nadal masz wątpliwości czy warto, poświęć jeszcze dwie minuty na ostatni akapit, a znajdziesz argumenty, które rozwieją wątpliwości.

Nawet jeśli już w jakiejś formie podejmowałeś działania związane z SEO, to dopiero audyt strony może tak naprawdę ujawnić słabości dotychczas realizowanej strategii. Nie tylko wyraźnie wskaże na słabości strategii SEO, ale i zaleci poprawki. Czasem są to drobiazgi, jak to, że jeśli do tej poru miałeś fizyczny adres swojej firmy ukryty głęboko w witrynie – audyt może wskazać na to, iż warto pomyśleć o dodaniu oddzielnej strony z kontaktem w witrynie, gdyż wyraźnie opublikuje Twoją lokalizację, a to spowoduje, że więcej lokalnych wyszukiwań może należeć do Ciebie. Korzyść? Jak najbardziej!

Inny przykład? Być może źle zidentyfikowałeś słowa kluczowe, które strategicznie rozpowszechniłeś na swojej stronie, a wcale o tym nie wiesz. Odpowiednie słowa kluczowe są niezbędne dla pozycjonowania i optymalizacji – jeśli chcesz być bez trudu wyszukiwany przez Google (a więc i użytkowników, potencjalnych klientów) taka wiedza i takie działania są konieczne.

Możesz jednak z audytu skorzystać jeszcze w inny sposób – dobrze przeprowadzony audyt ujawni, co robią Twoi bezpośredni konkurenci lepiej od Ciebie. Prawdopodobnie masz jednego lub dwóch bezpośrednich konkurentów, którzy osiągają lepsze wyniki w rankingu wyszukiwania Google niż ty. Czy nie chciałbyś poznać ich tajemnic? Audyt SEO Ci na to pozwoli.

Podsumowanie

Audyt SEO pozwala na skuteczną optymalizację strony i podejmowanie właściwych działań pozycjonowania, a tylko w ten sposób masz szansę na wysokie wyniki w SERPach, a więc na zainteresowanie stroną i upragnioną konwersję.

Promując własny sklep internetowy musimy pamiętać o motywacji, własnej marce i cierpliwości. Ważne jest, aby przeprowadzić solidny audyt, dokładną optymalizację i kreatywne pozycjonowanie. Trzymanie się tych kroków gwarantuje sukces każdemu sklepowi internetowemu.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz